Az útifűmaghéj fogyasztásával elősegíthetjük szervezetünk méregtelenítését is. Ahogyan azt előző írásainkban megvizsgáltuk, magas rosttartalmának és jó vízfelvevő képességének köszönhetően az útifűmaghéj elősegíti a normál emésztési folyamatok fenntartását, így hozzájárulhat a belekben lerakódott salak kivezetésére. Kúraszerűen is alkalmazhatjuk, ebben az esetben kérjük ki orvosunk véleményét!
Ha natúr vagy őrölt útifűmaghéjat többféle módon is felhasználhatjuk. Lássuk, hogyan!
1. Önmagában: A Paleocentrum ajánlása szerint egy pohár (kb. 2 dl) vízben, teában vagy gyümölcslében keverjük el egy evőkanál útifűmaghéjat! Az elkészült italt azonnal fogyasszuk el!
2. Hozzáadhatjuk krémekhez, töltött vagy rakott ételekhez, levesekhez, főzelékekhez is.
3. Kenyérbe vagy péksüteménybe is belesüthetjük.
4. Vízmegkötő képessége miatt kitűnő állományjavító lehet, használható például gyümölcs- és zöldségpépek szilárdításához (pl. rétes készítésekor a töltelékhez keverhető).
⇨ Fontos, hogy az útifűmaghéj fogyasztása mellett növeljük a bevitt folyadék mennyiségét - ez az útifűmaghéj már említett magas víz-abszorbáló tulajdonsága miatt szükséges. Elegendő folyadékbevitel hiányában az útifűmaghéj nem fejtheti ki jótékony hatását.
Az útifűmaghéjat kúraszerűen is alkalmazhatjukuk, orvosi konzultációt követően. Az útifűmaghéj kúra alatt fogyasszunk sok vizet és törekedjünk az egészséges étrend követésére!
A magas rosttartalmú útifű maghéj hatékony segítséget nyújt az emésztőrendszer egészségének megőrzésében, fogyasztása azoknak is ajánlott, akik érzékeny bélrendszerrel rendelkeznek, vagy diétáznak.
Értékes élelmi rostforrás, rendszeres fogyasztása támogatja a bélműködést.
Természetes gyógynövényes készítmény, vízben jól oldódó rostanyagot tartalmaz, ezáltal segítheti a rendszeres székletürítést és hozzájárul a napi rostbevitelhez.